Distinguished Alumni Award Winners

    Robert J. Agnew ’53
    Barbara Aiello '68

    Dante C. Accurti '71
    Sally Ann Amero '74
    John H. Anderson, M'97
    Robert C. Anderson '67

    Jay L. Althouse '73, M.Ed. '75
    Francis J. Balint '54
    Judith M. Dudek Balmer '71
    Lynda Graham Barber '67
    Margaret M. Barnes '76
    John H. Beale '79
    John E. Benhart '65
    *John E. Blackson '59
    Scott Blasey '87
    Gregory W. Booth ’71
    Joan Frey Boytim ’55, M’64
    Barbara E. Lauffer Brager '73
    Charles L. Breindel '70, M'71
    *Helen M. Brennan '12
    Susan Knepper Breon '71
    *William G. Buchanan '42
    Luella Rogers Burke '63
    Glenn M. Cannon '71
    *H. Carlyle Carson '22
    Albert Tim Cejka '73

    George A. Chressanthis '77
    Bethann Fetzer Cinelli '80
    Richard B. Clark '80
    Lawrence N. Claus '67 M'70
    *Clara E. Cockerille '24
    John W. Conrad '58
    Robert E. Cook '64
    Julia A. Jackson Cooper '73
    *Robert J. Cooper '48
    *William A. Cornell, Sr. '47
    Robert A. Coughenour '53
    Clifford L. Cox '56, M'58, M'68

    Robert C. Cunningham '63, M'67
    David S. Dahlmann '71, M'83
    *James G. Daniels, Jr. '55
    William P. Dannecker '61
    Jonelle Prether Darr '79
    *Charles A. Davis '34
    *John E. Davis
    Merelyn M. Davis '64
    S. John Davis '50
    Robert T. Davis '76

    Richard J. DeBastiani '61
    Anthony J. Defilippi '64
    Karen Kelly Deklinski '79

    Susan Snell Delaney '64
    Hugh M. Dempsey, D.Ed. '79
    Daniel DiCicco '54
    Harry J. Dillner '64
    Steve R. Domen '49, D'81
    Nancy Stephens Donatelli '79
    Charlene Mickens Dukes '80
    Terry L. Dunlap ’81
    The Honorable Kathleen A. Durkin '70, M'76
    David L. Einsel '58
    Blase A. Elisco '62
    *Robert N. Ensley
    *Mary L. Esch '15
    Sylvia Escott-Stump '74, M'80

    *Gerald Esposito '66
    Harry D. Fair, Jr. '58
    The Honorable Howard L. Fargo '51
    William J. Farrell '58

    *Julius P. Filcik '53
    Arlene E. Fleck-Catalutch '75
    John E. (Jack) Frank '58

    *David M. Fredericks '72
    *Donald W. Frischmann '42
    David C. Frye '79
    Fulton D. Gallagher '57, M'62
    *Bernard J. Ganley '48
    Arthur A. Gatty '58
    *S. Michael Gendich, Jr. '35
    *Nicholas G. Geracimos '49
    Kathy Halvey Gibson '78
    David A. Gildea '78
    Donald J. Gill '62

    Dwight W. Glenn '54
    Constance Glott-Maine '64, M'86
    William V. Gonda, Jr. '84

    *Audrey Smith Graham '17
    Bruce L. Graham '79

    Grace Thomas Grainger ’56
    Daniel A. Griffith '70, M'72
    *Arthur J. Grundy '33
    Mildred Gregory Grundy '33
    *S. Trevor Hadley '37
    Helen Hall '69
    Alan W. Halliday '76
    Leland R. Hardy '84
    *Beatrice Fleming Harvey '24
    *William Hassler
    *Annalee Rosenswie Henderson '57
    Joseph R. Henderson '39
    *Joseph Henry '37
    William J. Herbert, III '73
    Robert J. Hertweck '87
    Glenn C. Hess '37
    Joseph Hickey, Jr. '63
    Carl S. Hisiro '76
    Leonard Hoch '59
    William J. Hoffman '60
    Mark A. Holman '79

    Earle F. Holt '47
    *Merle G. Holt '47
    Kenley R. Hoover '57
    Lorraine E. Hricik '73
    Davie S. Huddleston '68

    Bill Hunter '50
    Dorothy Beale Hunter '41
    Chad M. Hurley ’99
    Richard T. Ingram '63
    *Mary Park Jack '37
    F. Nicholas Jacobs '69 M'72

    *Blanche Waugaman Jefferson '29, '46
    Gary S. Jefferson '67
    *Mary Pound Jenkinson '37
    Jan R. Jennings '69
    David L. Johnson '53
    Micah Johnson '85
    *Sara Bevan Johnson '21
    *Edwin D. Johnston '52
    *Joye Esch Jordan '28
    Antionette Grayson Joseph '62
    Gregory L. Joseph '85

    Grace Thomas Kacprowicz '56
    John R. Kennedy '67
    Thomas K. Kerstetter '72

    Robert S. Kirk '41
    Francis B. Kish '60

    John J. Kopchick '72
    John R. Kort '74

    John R. Kotula '64
    Judith L. Geyer Kovalchick '65, M'69

    Martin Krivin '51
    Kathleen M. Kundar '68
    *Virginia Lloyd Kunkle '36
    Charles E. Kupchella '64
    Michael P. Lambert '68, M'69

        

    Stephanie Lambidakis '81
    Joseph S. Laposata '60
    Daniel J. Larkin '82
    James W. Laughlin '51
    Dorothy Holmes Leasure '41
    Alan M. Leberknight '64
    *Anthony F. Lenzi '54
    Carol Worthington Levy '75
    Walter Lewis '70
    J. Ralph Lichtenfels '62
    *Robin D. Litton '60
    *Samuel R. Loboda '36
    Barbara Stahl Lovejoy '75
    Kim E. Lyttle '72, M'74
    Richard W. Macedonia '66
    James S. Mack '69
    Thomas A. Madden '75

    William J. Madia '69, M'71, D'77
    William J. Malley '75
    Donald V. Marti '51
    Donald J. Mash '64
    David S. Mawhinney '86

    James H. McCormick '59
    *Harry C. McCreary '19
    *Ralph W. McCreary
    Edna Tickle McCutcheon '74
    Karl A. McDermott '76
    Richard W. McDowell '60
    Clyde M. McGeary '54
    Nancy L. McGuire '65
    *Rose Brennan McManus '18
    Richard H. McMaster '72 M'74
    Donald S. McPherson '69, M'71, D'77
    Kenneth R. Mechling '60, '64
    R. Keith Michael '52
    Richard Michael '76
    Thomas C. Miller '51
    David M. Minarik, Jr. '88
    Samuel Mitrovich, Jr. '66, M'76

    Barry E. Moore '55
    Kimberly Brown Moore '74, M'75
    *M. Thomas Moore '56
    Howard E. Moser, Jr. '74
    *Hester A. Munden '38
    John I. Munn '48
    Thomas M. Murry '64
    John M. Neale '71
    *Louis C. Nanassy '36
    Nancy Zebraskey Nelson '57
    *Arthur F. Nicholson '38
    Robert Olszewski '68

    James L. O'Toole '41
    *Paul M. Palombo '62
    *Larry R. Panaia '65, M '71
    Raymond J. Parker '72
    Stephen Pasierb '84, M’86
    Richard Pegnetter, Jr. ’66, M’66
    William E. Powell ’69
    Charles R. Olson '74, M'76
    Karen Askey Owens-Pote '67
    *Albert R. Pechan
    Ann L. Smith Pentz '78, M'80
    Thomas A. Perfetti '74
    *Raymond P. Phillips '49
    Raechele L. Pope '79, M '81
    *Willis E. Pratt
    Elizabeth K. Puskar '65
    Dorothy A. Ramale '43
    *Nelson D. Ray
    David L. Reddecliff '82
    Elaine Walls Reed '74
    Alberto E. Rey '82
    *Robert Reynolds '48
    Victoria L. Aimino Rich ’71 & ’79
    *Bruce E. Robbins '68
    *Patricia Hilliard Robertson '85

    Madelyn A. Ross '71
    *Florence E. Rowland '24
    Rodney D. Ruddock '65, M '75
    Scott W. Rudy, III '84

    Thomas R. Rumbaugh '81

    Timothy G. Rupert '68
    William C. Rusnack '66
    Barbara Mazziotti Russell '54

    *Almeda McClellan Sabido '50
    Jerry R. Salandro M'76
    Marla A. Sabo ’79
    Jeffrey Salzman '76
    Sam Sandora '79

    *Flossie Wagner Sanford '17
    James M. Self '65
    Elwood B. Sheeder '46
    William R. Shipley '75
    Ruth Shirey '65
    Jeffrey A. Shockey '80
    David M. Siesko '83
    Randall Silvis '76
    Richard J. Simonetta '71

    *Ray H. Simpson '30
    Stephen P. Skorija '69
    Duane R. Smith '56
    Helena M. Smith '47
    Margaret Bell Smith '71
    *Frank H. Snowden '60
    William C. Snyder '58
    Paul E. Spears '49
    John E. Stamp '76
    *The Honorable Patrick J. Stapleton '49
    Michael A. Staub '80
    Clarence D. Stephenson '41
    *James M. Stewart
    Sally Stewart '56, '67
    William G. Stout '73
    Regina D. Stover '75
    Sally L. Stroup '78
    Nancy D. Suttenfield '71

    C. Robert Tate '69
    Suzanne M. (Kuhn) Teele '82

    Allen E. Thomas '64
    Robert N. Thomas ’50
    *Warner E. Tobin '51
    Myron Hay Tomb '69

    William A. Toscano '68, M'72
    Vicky L. Triponey M'81

    *Agnes Sligh Turnbull '10
    *Sarah A. Turner '16
    *Mary Jane Miller Tuttle '47
    *Agnes E. Vaghi '36
    Demetrios N. Velis '75
    The Honorable Jack E. Wagner '74
    Patrick R. Wallace ’85
    Timothy W. Wallace '79
    Colonel Glenn A. Walp '79
    Ned O. Wert '58
    *Carl S. Weyandt
    Robert C. Whisner, Jr. '51
    *Vashi Burr Whittington '18
    Mary Joan Willard '72
    John R. Wine '41
    Jim D. Wooding '77
    Marlene Erdley Woodson-Howard '58
    Joanne M. Youngblut '77
    Frederick Zenone ’57

    *Indicates deceased

     


    ©2009 Indiana University of Pennsylvania. IUP Alumni Association, Breezedale Alumni Center | Indiana, PA 15705 | Ph: 800-YES-2IUP | Email: alumni-relations@iup.edu